„Megpróbálja visszacsábítani az ellenzéket az alkotmányozásba kormányoldal, ahol attól tartanak, hogy az új alaptörvényre ráragad az, hogy ez a Fidesz vagy személyesen Orbán Viktor alkotmánya. A Fidesz több kérdésben is késznek mutatkozik a kompromisszumra, és próbál szimbolikus kérdésekben is gesztusokat gyakorolni,…”
"Kőkemény feltételekkel" hajlandó csak visszatérni az alkotmányozásba a Lehet Más a Politika, így döntött a párt országos tanácsa. Szerintük a Fidesznek garanciákat kell adnia, hogy "nem erőből" fogadják el az alkotmányt.
Budapest – A szocialista párt frakciója ma vitatja meg azt az alkotmánykoncepciót, amelyet a Mesterházy Attila pártelnök által felkért szakértők készítettek. Várhatóan döntenek arról is, hogy a szöveget benyújtják-e az Országgyűlésnek. Arról már döntöttek, hogy az “Orbán-alkotmány”-hoz nem statisztálnak, de arról még nem, hogy a Fidesz új csábításának engednek-e.
Ilyen, és ehhez hasonló szalagcímekkel jelennek meg cikkek az internetes oldalakon. Mintha elindult volna valamilyen alkotmányozási verseny a (parlamenti) pártok között, sőt, Gyurcsány egyszemélyes pártja különvéleményt fogalmazott meg blogjában.
Észreveszik-e az érdekeltek, hogy itt megint egy Fidesz ármány közeleg, vagy elhiszik a fideszes-kdnp-és alkotmányozási álláspont felpuhulását. A kormányzó pártnak esze ágában sincs az Orbán-alkotmány lehetőségét feladni, bármennyire is rájuk ég majd ez a bélyeg. Ha ezt (is) feladjál, végük van. Viszont egyéb okokból kifolyólag nagyon nagy a nyomás a kormányon és pártján, az utóbbi időben túl sok területen vesztettek, és a fekete leves még most jön. Azt nem engedhetik meg maguknak, hogy olyan témák uralják a politikai közéletet, amely számukra eleve csak a védekezés lehetőségét, a populista szólamok puffogtatását teszik egyedül járhatóvá a siker-propagandával szemben, amikor a bevezetendő reformokról – magunk között szólva: megszorító intézkedésekről – esik majd szó. Hogy ne így legyen, erről egy a „kutyáknak” odavetett, jól méretezett gumicsonttal, melyet kedvükre rágcsálhatnak, sőt, jól össze is marakodhatnak rajta, szóval egy megfelelő állproblémával kell „tematizálni a közéletet.” Erre pedig kiválóan alkalmas az alkotmányozásnak a politikai közélet szereplőit érdekelő témája.
A parlamenti pártok, a különböző rendű és rangú, eltérő pártszimpátiával rendelkező politikai aktorok kiválóan el fognak azon vitatkozni, milyen feltételekkel vegyenek részt az alkotmányozásban (mégis) a parlamenti pártok, ezzel az összes energiájukat elpazarolva az előkérdésre ahelyett, hogy a fő kérdésre koncentrálnának: nincs alkotmányozási kényszer, csak a Fidesznek (Orbánnak) van kényszeres alkotmányozhatnékja.
Ne legyen most alkotmányozás, nem ennek van most itt az ideje! Addig legalább is ne, amíg a Fidesz ki nem dolgozza az alkotmányozás valóban demokratikus menetrendjét. Ez annak a feladata, aki alkotmányozni akar, és nem lehet azoké, akik nem tartják ezt szükségesnek.
Most az történik, amit a Fidesz épp el akart érni – a feladatot „leosztja”. Azokat, akik – szinte pártállástól függetlenül – többször kijelentették, hogy nincs alkotmányozási kényszer, sőt, az alkotmányon eddig elkövetett „jogsérelmeket” kellene előbb kiküszöbölni, most a világ nagyobb dicsőségére a Fidesznek sikerült rávennie, hogy egyáltalán „napirendre vegyék” a „kérdést”, és ennek alapján még csak véletlenül se a közös álláspont, platform kialakításán fáradozzanak, hanem – miközben azt lesik: ki kivel fekszik le? – egymással versenyezzenek, ki tud keményebb feltételeket támasztani a korábban elutasított részvételről szóló álláspontjuk módosítása érdekében, ki tud markánsabb alkotmány-tervezetet kimunkálni, és a közbeszédbe bedobni.
A megszorító intézkedések meg szép csendben a háttérben majd megszületnek, az embereket az fogja érdekelni, nem az alkotmányozás, de a parlamentben egyszerre a kettőről nem lehet szó, és a frakcióknak se lesz elég erejük mindkét kérdésre kellő energiát fordítani. Viszont a "reformokat" nem kritizálhatják (nagyon), mert hiszen azok gazdasági kényszerűségek, és nincs is erejük a megváltoztatásukhoz. Viszont az "alkotmányozás" kérdésében látványosan (nem eredményesen!!) izmozhatnak, mutogathatják, hogy mennyire kreatívok tudnak lenni, ha hagyják őket. A Fidesz meg nagy ívben...., És a végén még el is mondhatja, hogy ő be kívánta vonni a parlamenti pártokat az alkotmányozás folymatába, de hát ezek.... És akkor jön majd Szájjártó Péter, és megmagyarázza.
Az „oszd meg, és uralkodj” elv tipikus fideszes érvényesítése, amelyet „profi” ellenzéki politikusaink úgy beszopnak, mint a pinty, mert saját, jobb ötletük nincs. Bravó!
1 megjegyzés:
hello,
teljesen egyetertek a velemenyeddel
udv: tlaci :-)
Megjegyzés küldése